Kaja Malanowska

(ur. 1974) – pisarka, felietonistka, nauczycielka. Z wykształcenia jest biologiem, obroniła doktorat z zakresu genetyki na Uniwersytecie w Illinois. Pracuje w 20. Społecznym Gimnazjum w Warszawie. Od 2010 roku jest felietonistką „Dziennika Opinii” Krytyki Politycznej.

Debiutowała w 2010 roku książką zatytułowaną Drobne szaleństwa dnia codziennego, która przyniosła jej  nominację do nagrody TVP Kultura – „Gwarancje kultury”. W tej książce, która powstawała w formie wpisów  na jej prywatnym blogu, Malanowska opowiedziała  historię swojej depresji oraz walki z chorobą, pokazała świat z perspektywy osoby chorej, która postrzega wszystko przez pryzmat własnych emocji, zniekształcających otaczającą ją rzeczywistość. Ta osobista perspektywa wpłynęła zapewne na przekonania autorki o uzdrawiającej funkcji literatury – pisarka w swoich wypowiedziach publicznych jednoznacznie przyznaje, że twórczość traktuje jako terapię.

W  2011 roku opublikowała zbiór opowiadań zatytułowany Imigracje, a rok później kolejną powieść – Patrz na mnie, Klaro! Ta ostatnia była w 2012 roku nominowana do Paszportów Polityki za – jak napisała Inga Iwasiów – wnikliwość psychologiczną oraz trafne obserwacje społeczne. Znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike w roku 2013.  Patrz na mnie, Klaro! to kolejna opowieść Malanowskiej o życiu na  pograniczu zdrowia i choroby, tym razem w przedziwnym splocie zazdrości i fascynacji. Główna bohaterka zaczyna śledzić bloga kobiety, z którą  - jak przypuszcza – zdradza ją maż. Obsesja szybko przenosi się z internetu do realnego życia i wraz z rozwojem wydarzeń skłania czytelników do rozważań na temat zaburzeń psychicznych i niepewnej granicy między normą a chorobą.

Najnowszą pozycją w dorobku Kai Malanowskiej jest  wydany w 2015 roku kryminał zatytułowany Mgła. W tej książce pisarka po raz pierwszy mierzy się z jednym z najpopularniejszych obecnie gatunkiem powieściowym, opowiadając historię tajemniczego morderstwa na Mokotowie i dotyczącego go śledztwa prowadzonego przez parę warszawskich policjantów. Uwagę czytelnika przyciągają tu jednak nie tylko kryminalna fabuła, ale także wyeksponowane przez autorkę problemy społeczne (przemoc wobec kobiet i negatywny stosunek Polaków do uchodźców), a przede wszystkim znamienne dla Malanowskiej  opisy skomplikowanej ludzkiej psychiki. 

Bibliografia

  • Drobne szaleństwa dnia codziennego, Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010
  • Imigracje, Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011
  • Patrz na mnie, Klaro!, Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012
  • Mgła, Kraków, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015.

TŁUMACZENIA:

angielski:

  • w antologii: Best European Fiction 2015, tłum. Anna Blasiak (Hyde), Dalkey Archive Press.