Gra w kości

Elżbieta Cherezińska
Gra w kości
  • Zysk i S-ka
    Poznań, listopad 2010
    236 x 154
    406 stron
    ISBN: 978-83-7506-581-7

Przełom pierwszego i drugiego millenium był okresem istotnych przemian na całym starym kontynencie; przemian związanych z wyodrębnianiem się państw wschodnioeuropejskich, z wprowadzeniem chrześcijaństwa i z pierwszą próbą ponadnarodowego zjednoczenia podjętą przez cesarza Ottona III. O tych właśnie czasach opowiada w swojej powieści Elżbieta Cherezińska, pisarka zafascynowana tą właśnie epoką.

Głównymi bohaterami „Gry w kości” są młody cesarz Otton III, piastowski książę i późniejszy pierwszy koronowany władca Polski Bolesław, znany jako Chrobry, oraz… występujący już w powieści tylko we wspomnieniach święty Wojciech-Adalbert, biskup Pragi, którego męczeńska śmierć na misji wśród Prusów stała się pożądanym kapitałem dla rozgrywających europejską politykę. W 1000 roku ma miejsce wydarzenie bez precedensu: oto Otto III, spadkobierca rzymskiego cesarstwa, jako pierwszy władca w jego historii, przekracza granice swego władztwa w celu innym niż wojna. Udaje się na wschód, do będącego wschodzącą gwiazdą europejskiej sceny Bolesława. Stoją za nim interesy polityczne na miarę kontynentalną. Czy udaje mu się załatwić je w Gnieźnie, czy też politycznym wygranym tego spotkania staje się Bolesław?

W czasie przygotowań do cesarskiej wizyty, w jej trakcie oraz kilka lat po niej toczy się akcja tej fascynującej powieści. A opowiada ona o przyjaźni dwóch wytrawnych polityków, dwu dalekowzrocznych strategów i dwu wielkich osobowości. Jeden z bohaterów, Otton, przeszedł do światowej historii, drugi, Bolesław, powinien mieć w niej trwałe miejsce.

Siła książki Cherezińskiej polega nie tylko na tym, że przekonująco przedstawia ona początki dążeń wspólnotowych i uzasadnia, iż myślenie naszych przodków nie różniło się w pewnych sprawach od tego, co o interesie narodowym oraz ponadnarodowym myślimy dzisiaj. Najważniejsze w jej pisarstwie są autentyczna pasja, umiejętność wykreowania plastycznego i sugestywnego obrazu epoki, przedstawienia wiarygodnych psychologicznie postaci oraz odcięcia się od patosu, z jakim zwykło się mówić o przełomowych wydarzeniach. Pokazuje ona, że za to, co staje się wielką historią, odpowiadają ludzie bez wątpienia nietuzinkowi i nadzwyczajni, ale zarazem pełni słabości i śmieszności. W sumie tworzy więc opowieść i oddającą klimat tamtych czasów, i formalnie skrojoną na miarę XXI wieku.

- Marta Mizuro

Elżbieta Cherezińska (ur. 1972) z wykształcenia teatrolożka, pisarka zafascynowana średniowieczem, autorka sagi „Północna Droga” osnutej na tle dziejów Norwegii.