Miasteczko z ludzką twarzą

Marek Sieprawski
Miasteczko z ludzką twarzą
  • Lampa i Iskra Boża
    Warszawa 2002
    118 x 194
    272 strony
    ISBN 83-86735-75-9

Wyobraźmy sobie, że skomplikowana maszyneria zawiodła – wehikuł czasu, którym podróżowaliśmy do epoki prehistorycznej, zakończył podróż zaraz po starcie. Tym sposobem zamiast pośród dinozaurów i mamutów znaleźliśmy się w świecie dobrze znanym co najmniej połowie polskiego społeczeństwa. Oto miasteczko jak ze snu, polski skansen, którego mieszkańcy – znużeni udrękami rzeczywistości początków XXI wieku – postanowili zapomnieć o europeizacji, wielkim kapitale, prywatyzacji i zachodniej demokracji liberalnej. Jednym słowem – zdecydowali się odwrócić bieg czasu, zrezygnować ze zdobyczy cywilizacyjnych, by przynajmniej w małomiasteczkowej skali powrócić do czasów PRL-u.
Senne miasteczko opanował koszmarny sen: zamiast dinozaurów ze wszystkich zakamarków wyglądają relikty całkiem niedawnej przeszłości. Wdzierają się w życie małomiasteczkowej społeczności i co gorsza, budzą dosyć mieszane uczucia. Uruchamiają tkwiące ostatecznie w każdym z nas pokłady sentymentalizmu, czułych wspomnień, nostalgii. Kiedy przywrócona zostanie fasada, przyjdzie czas na politykę. W jednej z najzabawniejszych scen bohater zostanie zmuszony do napisania listu do byłego I sekretarza partii. I na nic nie zdadzą się tłumaczenia, że ten już nie żyje! List zostaje wysłany, a co najdziwniejsze, przychodzi odpowiedź!
Marek Sieprawski napisał rzecz arcyzabawną, która w warunkach istnienia normalnego obiegu wydawniczego stałaby się murowanym bestsellerem. Dawno nie czytałem książki napisanej z takim wdziękiem, równie dowcipnej, choć na swój sposób także poważnej.

-
Jan Tomkowski

Marek Sieprawski (ur. 1968) autor opowiadań i powieści Dni złych zegarów.