Obsoletki

Justyna Bargielska
Obsoletki
 • Czarne
  Wołowiec 2010
  125x195
  92 strony
  oprawa miękka
  ISBN: 978-83-7536-226-8

Obsoletki to skromny objętościowo zbiór 43 miniatur prozatorskich. Poszczególne teksty (większość notacji nie przekracza strony maszynopisu) łączy osoba narratorki i kilka przewijających się w tomie motywów. Narratorką jest młoda, zamężna kobietą wychowująca dwoje małych dzieci, z pasji i powołania poetka, która próbuje pogodzić obowiązki domowe z pracą literacką.
Bargielska dąży do syntezy tych dwu porządków – z jednej strony portretuje codzienność Justyny (tak na imię narratorka-bohaterka), z drugiej strony metaforyzuje najprostsze doświadczenia, splata je ze snami i fantazjami. Debiutantka wyraźnie szuka odrębnej formy literackiej; pragnie, jak wolno się domyślać, tak zorganizować tekst, żeby możliwe było mówienie o sprawach banalnych w niebanalny sposób.
Motywy spajające ten zbiór krążą wokół doświadczenia ciąży, porodu, macierzyństwa. Spośród nich najbardziej wyeksponowany jest motyw tytułowy. Obsoletka to neologizm utworzony przez Bargielską na bazie łacińskiego terminu medycznego (obsoleta, czyli ciąża obumarła). W świecie Justyny doświadczenie utraty dziecka wydaje się doznaniem centralnym i granicznym, figurą straty jako takiej. Nie chodzi wszak tylko o kobiecy czy małżeński dramat – idzie o coś więcej. Pod wpływem tego doświadczenia bohaterka zaczyna zadawać fundamentalne pytania – o sens życia, pojęcie szczęścia, o własną tożsamość. Należy jednak podkreślić, że wszystko rozgrywa się tu jakby w niedopowiedzeniu, poprzez migawkowe obrazy, refleksje, fantazje. Zdarzenia, w których uczestniczy główna bohaterka, anegdoty, jakie przekazały jej inne osoby, wszelkie przeżycia wewnętrzne i przemyślenia zostały „zaszyfrowane” – być może z lęku przed bezpośrednią artykulacją, a może pod wpływem przeświadczenia, iż to, co autorka pragnie zakomunikować, jest niewyrażalne.

- Dariusz Nowacki

Justyna Bargielska (ur.  1977 r.) Poetka, autorka trzech tomów wierszy. Za książkę poetycką Dwa fiaty została w r. 2010 uhonorowana prestiżową Nagrodą Literacką Gdynia. Obsoletki są jej debiutem prozatorskim.