Anatol i przyjaciele

Beata Ostrowicka
Anatol i przyjaciele
 • Literatura
  Łódź 2009
  Ilustracje: Piotr Rychel
  ISBN: 978-83-612-2474-7
  88 stron
  160 x 195

Pluszowa przyjaźń wśród stokrotek

Anatol jest pluszowym zającem. Mieszka w parku, od czasu gdy został zagubiony przez swojego właściciela. Po jakimś czasie, w podobnych okolicznościach, pojawia się tam również Plotek – zielony pluszowy dinozaur...
Nie, nie są to losy dwóch biednych, zapomnianych maskotek. Obu przyjaciół otacza świat zupełnie realny – mrówka Ola, która z nimi mieszka, wróbel Ksawery, wiewiórki, sroki, a wokół trawniki pełne stokrotek latem, a śniegu zimą, cukier rozsypany na podłodze i zimowe herbatki na przeziębienie.
Przygody z pogranicza rzeczywistości i wyobraźni, takie, które przeżywają dzieci w przedszkolach i na placach zabaw, sytuacje znane z życia większości rodzin – to zaciekawia i wciąga. Beata Ostrowicka kolejny raz udowadnia, że jest znakomitą obserwatorką, a jednocześnie "tłumaczką" spraw naprawdę ważnych – jak przyjaźń, tolerancja, troskliwość – na język zrozumiały dla każdego kilkulatka. Wszystko to podane jest lekko awanturniczo, z nutką humoru, a całości dopełniają barwne, zabawne ilustracje Piotra Rychla.

Z prawdziwą radością obserwuję, jak wśród wielu książek bardzo edukacyjnych, odpowiadających na przeróżne konkretne potrzeby i problemy wychowawcze, nieledwie poradników, co jakiś czas pojawia się jakaś cudownie „niewychowawcza” – niczego nie chce nauczyć, o niczym uświadamiać, żadnego zjawiska nie przedstawia w konkretnym, poprawnym świetle. Służy tylko wtuleniu się w kąt kanapy albo w rodzicielskie kolana i czytaniu, czytaniu, czytaniu... oraz zaśmiewaniu się i rozmawianiu o tym, co się właśnie przeczytało.
A „Anatol...” dodatkowo znakomicie sprawdza się jako jedna z pierwszych samodzielnych lektur. W tym wypadku, obok ciekawych przygód, niewątpliwym atutem jest też dość duża czcionka i krótkie rozdziały.

- Iwona Hardej