Archipelag Wysp Pingwinich

Ingmar Villqist
Archipelag Wysp Pingwinich
  • Wydawnictwo Sic!
    Warszawa 2004
    142 x 211
    308 stron
    ISBN 83-88807-42-0

Archipelag Wysp Pingwinich może zaskoczyć tych, którzy poznali dramaty Ingmara Villqista. Ta groteskowa, ironiczna i pełna dowcipu powieść o przygodach dzielnego oficera Kunst Armii w całkowicie nowy dla tego kontrowersyjnego dramaturga sposób przedstawia nurtujące go problemy, jak samotność, sztuka, przemoc. Owiana tajemnicą, powstawała kilkanaście lat.
W Królewskim Gimnazjum Żeńskim trwają przygotowania do patriotycznej inscenizacji Zwycięskie Orły, która uświetni akademię ku czci Królowej Babki. Nad scenografią pracuje z uczennicami młody nauczyciel rysunku. Wkrótce zostaje zmobilizowany i bierze udział w groteskowej wojnie z Republiką Sydonii. Gdy spotykamy go ponownie, jest Młodszym Asystentem w Królewskim Muzeum Narodowym, którego Dyrektor wprowadza właśnie w czyn szalony zamiar zmilitaryzowania sztuk plastycznych. Ma to być jedyny ratunek dla „pogrążonego w niebycie sztuki” kraju. Powołana przez niego 1. Kunst Armia, uzbrojona w blejtramy i pędzle, swój Ostatni Bój toczy nad brzegami Płaskiego Jeziora. Tymczasem w mieście trwa operacja „Twierdza” – Sydończycy podejmują regularne naloty, płonie Biblioteka, w zgliszcza zamienia się Muzeum. W Teatrze trwa premiera Zwycięskich Orłów, gdy podmuch gigantycznej eksplozji rzuca bohatera w sam środek widowni. Wkrótce sceniczny dramat przeobraża się w regularną rzeź. Czy były nauczyciel rysunku ujdzie cało z tej opresji? Dokąd odleci balonem swego przyjaciela-zwiadowcy? Czy wyjaśni się zagadka Archipelagu Wysp Pingwinich?

Ingmar Villqist (ur. 1960) – historyk sztuki, dramatopisarz, reżyser teatralny, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dramaty znajdują się w repertuarze blisko dwudziestu teatrów – polskich, niemieckich, angielskich, litewskich, słowackich i bułgarskich. Przełożone na dziesięć języków, wielokrotnie ukazywały się w czasopismach teatralnych oraz w antologiach współczesnego dramatu.