Powrót do Breitenheide

Włodzimierz Kowalewski
Powrót do Breitenheide
  • W.A.B.
    Warszawa, wyd. II, 1998
    123 x 195
    oprawa: twarda
    ISBN: 83-87021-59-8

Bohaterowie zebranych w tym tomie mikropowieści to nieproszeni goście rzeczywistości. Zarówno Rude włosy nocą, będące nostalgiczną spowiedzią prowincjonalnego inteligenta - nieudacznika, jak i Powrót do Breitenheide, przenoszący nas do zagubionego w lasach majątku w Prusach Wschodnich, łączy refleksja o nieuchronności przemijania, klimat melancholijnej prowincji, przygody duszy zagubionej w zmieniającym się świecie. Książka była nominowana do literackiej nagrody Nike'98.

"Powrót do Breitenheide - tom opowiadań Włodzimierza Kowalewskiego, to jest proza, która wpływa w krwioobieg, wchodzi pod powieki i uporczywie trwa tam jeszcze przez długi czas po zakończeniu lektury."
- Tomasz Cichoń, Życie

"(...) książka Powrót do Breitenheide (...) to dwie mikropowieści potwierdzające już nie talent, ale wielkiej miary artystyczny kunszt pisarza, zjawisko coraz rzadsze, jaśniejące jak brylant pośród bezładu i niechlujnego bełkotu współczesnej prozy."
- Krzysztof Ćwikliński, Nowe Książki

"Ta proza jest smakowita, ma coś z kulinarnego majstersztyku, jest napisana jakby zgodnie z zasadą, że do serca, a także umysłu, trafia się przez żołądek."
- Zbigniew Chojnowski, Twórczość