Rzeczy nienasycone

Andrzej Czcibor-Piotrowski
Rzeczy nienasycone
  • W.A.B.
    Warszawa 1999
    125 x 195
    256 stron
    ISBN 83-87021-78-4

Powieść o dojrzewaniu chłopca w ostatnich przedwojennych miesiącach 1939 roku i w pierwszych latach wojny, kiedy to wraz z matką i bratem zostaje zesłany do Kazachstanu. W Rzeczach nienasyconych przenikają się wspominana rzeczywistość, sen i marzenie. Głównym tematem powieści jest sen wiecznie głodnego Erosa, który każe naszemu narratorowi doświadczać cielesności i o niej fantazjować. Świat wewnętrzny dziecka skupia się wokół ukochanej matki, która w końcu umiera na tyfus. Powieść Czcibora-Piotrowskiego jest peanem na cześć niezagrażającego mężczyźnie żywiołu kobiecości. Książka finalistka nagrody literackiej Nike (2000). Wkrótce ukaże się francuski przekład powieści.

"Jest to proza niezwykle wysmakowana, skrząca się wyszukanymi stylizacjami, miejscami podpadająca pod przypowieść, kiedy indziej ukształtowana niczym baśń; proza (...) pełna językowej inwencji."

- Dariusz Nowacki

Andrzej Czcibor-Piotrowski (ur. 1931), prozaik i poeta, bohemista, tłumacz literatury czeskiej, słowackiej i angielskiej. Opublikował dziewięć tomów wierszy i powieść Prośba o Annę.