Trzy

Michał Komar
Trzy
  • W.A.B.
    Warszawa 2000
    125 x 195
    312 stron
    ISBN 83-88221-19-1

Najnowszy tom prozy Michała Komara to trzy opowieści: Miłość, Wiara, Nadzieja. Pierwsza z nich jest historią umierającej kobiety, która podsumowując swoje życie, wysyła rozpaczliwe sygnały światu, ostatni krzyk o miłość. Druga opowieść dotyczy wielkiej wiary poza dogmatami, niepojętej nawet dla instytucji Kościoła. Punktem wyjścia jest autentyczna historia, do której Komar dodaje współczesną kodę, by zuniwersalizować temat wiary, czyniącej cuda, i przyjrzeć się rozpadowi pewnej tradycji religijnej. Trzeci tekst mówi o nadziei człowieka, który za chwilę umrze i szuka jej w samym akcie umierania. Michał Komar mistrzowsko posługuje się poetyką sylwy, w której miesza się patos z humorem, historie prawdziwe z fikcją.

"Czytanie tej prozy jest jak fascynująca podróż przez labirynt, na którego końcu czeka nagroda: odnowione, najważniejsze pytania."

- Nowe Książki

"W gruncie rzeczy wszystkie trzy opowiadania są o wierze, o nadziei i o miłości. W każdym jednak bohaterowie stają przed sprzecznościami, które niesie ze sobą przeszłość i teraźniejszość i które, po ludzku rzecz biorąc, są nie do rozwikłania..."

- Ks. Andrzej Luter