26 sierpnia

1880
urodził się Guillaume Apollinaire właśc. Wilhelm Apolinary Kostrowicki, francuski poeta polskiego pochodzenia. Jeden z głównych przedstawicieli francuskiej awangardy poetyckiej. Sympatyk takich kierunków artystycznych jak kubizm i surrealizm. Najbardziej popularne zbiory poezji to Alkohole (1913) i Kaligramy (1918). Uprawiał też nowelistykę, powieść, dramat i pisma teoretyczne. Zmarł w roku 1918.


1914
urodził się Julio Cortázar, argentyński pisarz. Jeden z głównych twórców nowatorskiej prozy latynoamerykańskiej. Autor licznych zbiorów opowiadań, zazwyczaj silnie nasyconych fantastyką ukazujących udrękę i wyobcowanie człowieka we współczesnym świecie; w powieściach dążył do przełamania ich tradycyjnego modelu, eksperymentując w dziedzinie powieściowych kategorii czasu, przestrzeni, języka oraz relacji narrator–czytelnik. Zmarł w roku 1984 w Paryżu.


2000
zmarł Wojciech Żukrowski, prozaik, poeta, reportażysta, eseista i krytyk literacki. Urodził się w roku 1916. Utwory o tematyce wojenno-okupacyjnej i współczesne powieści psychologiczno-obyczajowe, z wątkami politycznymi i sensacyjnymi, nasycone erotyką; opowiadania fantastyczno-groteskowe, reportaże i opowieści z Wietnamu, Laosu i Indii, szkice literackie i wspomnienia, utwory dla dzieci, scenariusze filmowe.