20 listopada

1858
urodziła się Selma Lagerlöf szwedzka pisarka. Reprezentantka neoromantyzmu. Czołowa reprezentantka realizmu fantastycznego w literaturze szwedzkiej. W licznych nowelach głosiła pochwałę radości życia oraz użyteczności społecznej rozumianej w sposób pozytywistyczny. Jako pierwsza kobieta otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 1909 roku.


1910
zmarł Lew Tołstoj, rosyjski pisarz i myśliciel. Uznawany za najwyższy autorytet w Rosji na przełomie wieków XIX i XX. Jego twórczość wywarła olbrzymi wpływ na literaturę światową. Ekskomunikowany przez Synod Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej. Zaangażował się w gorącą krytykę panującego w Rosji ustroju. Zmarł na stacji kolejowej, uciekając z własnej posiadłości przed państwowymi represjami.


1914
urodził się Jose Revueltas, meksykański pisarz. Autor powieści społeczno-obyczajowych o życiu codziennym w Meksyku.


1923
urodziła się Nadine Gordimer, południowoamerykańska pisarka i eseistka. Autorka powieści społeczno-obyczajowych ukazujących problemy wielokulturowego i wielorasowego społeczeństwa, zdominowanego przez białych. Laureatka Nagrody Nobla w 1991 roku.


1925
zmarł Stefan Żeromski, polski prozaik, dramatopisarz i publicysta. Początkowo w swojej twórczości prozatorskiej pochylał się nad krzywda społeczną, później także chętnie sięgał po problematykę społeczno-obyczajową i współczesną , a także po wydarzenia historyczne. Był współtwórcą i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich.


1940
zmarł Wacław Berent, polski prozaik, eseista i tłumacz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. W swych powieściach dowodził iluzoryczności i obłudy pozytywistycznego hasła "pracy organicznej" w warunkach kapitalistycznego wyzysku, ukazywał kryzys moralno-polityczny znacznej części społeczeństwa polskiego i obudzenie się dążeń niepodległościowych.


1998
zmarł Marian Brandys, polski prozaik i publicysta. Stworzył oryginalny typ pisarstwa historycznego, swoistego "reportażu z przeszłości", którego tematyczną osnowę stanowią powikłane losy pokolenia uczestników wojen napoleońskich, późniejszych polityków i dygnitarzy Królestwa Polskiego. W nurcie zainteresowań historycznych mieszczą się także opowieści biograficzne. Autor utworów dla młodzieży i prozy reportażowej.