O nas

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury. Zostaliśmy powołani przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju.
 
Staramy się, jak możemy: informujemy, zachęcamy i przekonujemy: tłumaczy literatury polskiej - by tłumaczyli polskie książki, zagranicznych wydawców - by wydawali ich tłumaczenia, organizatorów najrozmaitszych wydarzeń literackich z całego świata - by zapraszali polskich autorów do siebie. A kiedy są na to gotowi, pomagamy im to wszystko zrealizować. Dzięki finansowemu wsparciu, jakiego udzielamy w ramach Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 1800 tłumaczeń polskich tytułów! Między innymi: Miłosz, Szymborska, Kapuściński, Tokarczuk, Stasiuk, Sapkowski, Krajewski i wielu innych.

To jednak nie wszystko: program Biblioteka+, którego strategicznym celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury, to nasza odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce.

Dla  bibliotek opracowaliśmy też nowy system katalogowania zbiorów MAK+, umożliwiający dokonywanie wszelkich operacji związanych z katalogowaniem oraz wypożyczeniami. W końcu - doprowadziliśmy do powstania w Polsce Dyskusyjnych Klubów Książki. W tej chwili działa ich już ponad 1300!

Od 12 lat administrujemy programami dotacyjnymi Ministra Kultury w obszarze literatury, natomiast od kwietnia 2010 jesteśmy wydawcą najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich czasopism kulturalnych, m.in.: „Nowych Książek″, „Twórczości″, „Literatury na Świecie″, „Dialogu″, „Ruchu Muzycznego″ czy „Odry″.

Poza tym prowadzimy największy polski serwis poświęcony książkom i literaturze – ale to już wiecie, skoro tu jesteście. Pod adresem www.instytutksiazki.pl  codziennie znajdziecie porcję najświeższych wiadomości literackich z kraju i ze świata, zapowiedzi i nowości wydawnicze, regularny serwis recenzencki, a także biogramy blisko 200 polskich autorów współczesnych, informacje o ponad 1200 książkach wydanych w ostatnich latach, ich fragmenty, eseje krytyczne, adresy wydawców i agencji literackich – a wszystko to po polsku i angielsku.

Zapraszamy!